• Wpisów: 120
  • Średnio co: 28 dni
  • Ostatni wpis: 8 lat temu, 15:19
  • Licznik odwiedzin: 75 046 / 3475 dni
 
janfachowy
 
Witajcie,
Ponieważ na forach internetowych co i rusz spotykam pytania o to jaki e fugi do czego dziś kilka słów na ten temat.
Po pierwsze fuga fudze nie równa. Nie dość, że różnią się składem to jeszcze zakresem stosowania.
Wyróżniamy zatem fugi cementowe. Są one używane do fugowania niewielkich płytek kamiennych i ceramicznych (ale na miły Bóg – NIE MARMUROWYCH!). Nadają się do wewnątrz pomieszczeń, na nieodkształcalne podłoża. Nie lubią wody i środków czyszczących
Idźmy dalej. Istnieją też zaprawy cementowe uelastycznione. Nadal nie radzę spoinować nimi marmuru ale są bardziej wszechstronnego zastosowania. Można nimi fugować nieporowate płytki ceramiczne (szkliwione lub nie), narażonych na ciężkie warunki eksploatacji (wilgoć), na podłożach odkształcających się, na płytach G – K, na tarasach, balkonach, podłogach ogrzewanych.
Potem są jeszcze zaprawy cementowo – epoksydowo. Można nimi fugować takie same płytki jak poprzednią fugą z tym, że fuga ta bardzo twardnieje i jest niezwykle odporna na ścieranie.
Dalej są jeszcze masy elastyczne. Są idealne do wypełniania szczelin dylatacyjnych, w narożach ścian, w łączeniach ścian z posadzką, czy włączeniach powierzchni tarasów czy balkonów.
I w końcu są masy epoksydowe, które stosuje się do spoinowania płytek ściennych i podłogowych narażonych na stałe zawilgocenie i agresję chemiczną (baseny), nie wchłaniają pary wodnej, kurzu, brudu. Idealne do kafelków na podłodze, czy blacie roboczym.
Dlaczego to takie ważne? Bo jak zastosujemy niewłaściwą fugę to ona albo wypadnie albo zawilgoceje, albo rozsadzi kafelki.
Miłego fugowania zatem! :)

Nie możesz dodać komentarza.